Přeskočit na obsah

Nastavení řídítek horského kola

Doba čtení: 9 minut

Jako jeden ze dvou styčných bodů mezi vámi a vaším kolem, má správné nastavení řídítek a ovládacích prvků obrovský vliv na vytvoření příjemné jízdy. Lidé často naskočí na nové kolo a jedou, aniž by o tom přemýšleli, ale správné nastavení řídítek se bude drasticky lišit od člověka k člověku, a i když váš mechanik ví, co v tomto ohledu dělá (viděl jsem více než jednoho, který to nedělá), je pravděpodobné, že nemá stejnou velikost a tvar jako vy, a nemají stejné jezdecké chování jako vy. Pokud jste od nás právě obdrželi poštou částečně sestavené kolo, je pravděpodobné, že tímto procesem projdete sami. V takovém případě si před provedením tohoto jemného doladění nechte kolo kompletně sestavit.

Úhel řídítek

První úpravou, kterou provedeme, je nastavení úhlu, pod kterým vaše řidítka sedí v představci. Definujme zde některé pojmy:

Vzestup: Toto měření udává, jak vysoko jsou vaše ruce (měřeno svisle) od představce. 

Zamést: To je stupeň, do kterého se vaše řidítka ohýbají dozadu od představce. Obvykle se pohybuje mezi pěti a devíti stupni. 

  1. Vycentrujte tyč v představci. To bude nejjednodušší, pokud rovnoměrně utáhnete šrouby čelního panelu představce, dokud se řídítka nebudou prohýbat. Většina řídítek má označení úplně uprostřed, nebo rovnoměrně rozmístěné značky od středu. Zarovnejte je rovnoměrně s okraji čelní desky stonku.
  2. Upravte úhel přední/zadní části. S kolem ve vzpřímené poloze na rovném povrchu si klekněte tak, abyste byli s řídítky ve výšce očí. Podívejte se na rozmáchnutí tyče a nastavte ji tak, aby konce tyče byly co nejdále vzadu. Poté otočte tyč dopředu o jeden nebo dva stupně. Cílem je, aby vaše tyč umístila vaše paže do přirozené polohy. Nechcete mít pocit, že vaše lokty jsou tlačeny nahoru, ale měly by být v agresivním postoji. Konečné nastavení, stejně jako u všech těchto tipů, se bude lišit od člověka k člověku. Pokud si nejste přesně jisti, kde to chcete, umístěte to na neutrální místo; Odtud můžete upravit poté, co to vyzkoušíte.
  3. Utáhněte šrouby čelní desky představce dolů ve vzoru X (např. vlevo nahoře, vpravo dole, vlevo dole, vpravo nahoře), rovnoměrně, dokud nebudou utaženy. Po utažení zkontrolujte, zda je mezera mezi čelní deskou a představcem rovnoměrná nahoře a dole.
Rovnoměrně utáhněte šrouby čelního panelu představce, aby nahoře a dole byla rovnoměrná mezera

Správné utažení ovládacích svorek

Pády se stávají. Mnozí z nás ulomili brzdové páky při pádu, což je důsledek nadměrného utažení brzdové svorky. Abychom tomu zabránili, utáhneme ovládací svorky pouze natolik, aby se při běžném používání neotáčely. MĚLY by být stále schopny otáčet se kolem tyče, pokud budou pevně zatlačit.

Brzdění jedním prstem

Tato část průvodce je věnována nastavení brzdových pák na tyči, ale než se do toho ponoříme, pojďme se zabývat brzděním jedním prstem. Pokud již brzdíte jedním prstem, tuto část přeskočte, ale přečtěte si další část týkající se dosahu páky; Můžete získat určitý vhled do Arm Pump.

V dobách konzolových a V-brzd bylo nutné vyvinout co největší sílu, abyste se zpomalili, pokud jste jeli rychleji než krokem. Dnešní hydraulicky ovládané kotoučové brzdy jsou tomu na hony vzdáleny a i ty levné by mohlo ovládat batole. Přesto mnoho nováčků na horském kole stále sahá po pákách dvěma prsty, protože strávili celý život používáním brzd ovládaných lankem. To ve skutečnosti není nejlepší přístup. Díky extrémní brzdné síle, kterou mají moderní kotoučové brzdy, poskytuje jeden prst více než dostatečnou páku k úplnému zablokování kola v případě potřeby. Čím více prstů budete mít na řídítkách, tím větší kontrolu nad kolem budete mít.

  • Chcete-li brzdit jedním prstem, možná budete muset posunout brzdové páčky směrem k představci, aby páka nestlačovala prostředníček. Nejlepší způsob, jak to udělat, je položit ruce na rukojeti tam, kde je máte rádi, zavřít oči, vystrčit ukazováčky rovně ven a spustit je dolů. Dobře, teď otevřete oči. Poznamenejte si, kde je váš prst; To je místo, kde by měl být vnější ohyb nebo „háček“ vaší brzdové páky. Podle toho posuňte páčky dovnitř nebo ven na liště.
Brzdění jedním prstem na horském kole
  • Utáhněte upínací šroub – pamatujte, že stačí jen tak pevně, aby se při brzdění neprotáčely. Stále byste je měli být schopni otáčet na tyči s dostatečnou námahou.
  • Úhel, pod kterým vaše brzda sedí na řídítkách, je předmětem mnoha sporů a opět bude skutečně určen osobními preferencemi. Zjistil jsem, že páky dávám blíže k vodorovnému konci věcí, ale mnoho lidí je naklání docela dolů. Pokud si nejste jisti, dejte je rovnoběžně s předloktími, když sedíte v sedle. V případě potřeby je snadné to upravit na trailu, zvláště teď, když můžete ovládat ovládací prvky dobrým zatlačením. Zde je další čtení na téma úhlu páky.
Úhel páky hydraulické brzdy

Dosah brzdové páky

Správný dosah brzdové páky je důležitý a může snížit „pumpu ramene“. Jedná se o pocit vyčerpání, který se vyvíjí v zápěstích a předloktí při delších sjezdech. Lze to výrazně minimalizovat posunutím brzdové páky dovnitř směrem k tyči. Toho lze u většiny brzd rychle a snadno dosáhnout změnou nastavení „dosahu“. Říká se tomu tak proto, že mění, jak daleko musí váš prst dosáhnout, aby páku zapadl. Toto nastavení je k dispozici u většiny brzd a obvykle je ve formě číselníku nebo knoflíku někde na páce nebo kolem ní. Pokud si nejste jisti, můžete se vždy podívat do příručky.

Proč to pomáhá? Představte si, že děláte shyb s otevřenou rukojetí vs uzavřenou rukojetí. Vaše ruka a předloktí se mnohem rychleji unaví, když budete dělat shyb s otevřenými prsty. To samé, když visíte na řídítkách jako o život. Jak blízko tyče by měly vaše páky zapadnout? Rád jezdím pákou tak, aby brzda zapadla téměř na rukojeť. To je blíže, než je většině lidí příjemné, ale protože je tak snadné to vyměnit na většině brzd, můžete s tím experimentovat na trailu.

Dosah brzdové páky

Volný zdvih/kontakt podložky

Brzdy vyšší třídy mají nastavení „volný zdvih“ (Shimano XT, XTR, Saint) nebo „kontakt destiček“ (SRAM Guide RSC a Ultimate). To určuje vzdálenost, na kterou musíte páku zatáhnout, než zapadne (na rozdíl od dosahu, který určuje, jak daleko páka sedí od tyče). Začněte nastavením dosahu, a pokud zjistíte, že chcete, aby brzda při zatažení za páku zabrala rychleji, změňte volný zdvih nebo kontakt destičky.

  • U brzd SRAM otočením kolečka směrem k šipce označující „in“ páka zapadne více směrem k tyči nebo se zmenší vzdálenost potřebná k aktivaci brzdy.
Nastavení kontaktů SRAM RSC
  • U brzd Shimano se odšroubováním šroubu „volného zdvihu“ na páce prodlouží vzdálenost potřebná k aktivaci brzdy (čímž se zvýší „volný zdvih“).
Nastavení volného zdvihu Shimano

Jedná se především o osobní preference, ale může být užitečné, když se snažíte nastavit páku tak, aby zabírala blíže k tyči, jak je popsáno v předchozí části. Také jezdci s menšíma rukama mohou těžit z kratšího hodu páky.

Umístění řadicí páky a teleskopické sedlovky

Posledním krokem v nastavení ovládání je určení, kam umístit dálkovou řadicí páku a teleskopickou sedlovku. To se velmi liší v závislosti na tom, jakou kombinaci komponent používáte – Shimano, SRAM nebo nějakou jejich kombinaci.

  • Brzdy SRAM, řadicí páka a teleskopická sedlovka Reverb. Zde můžete použít svorku Matchmaker, která vám umožní připevnit řadicí páku a dálkové ovládání Reverb k brzdové svorce. V této situaci máte trochu volnosti v tom, jak daleko od palce sedí řadicí páka, a to pomocí jednoho ze dvou různých otvorů pro šrouby na řadicí páce k jejímu připevnění ke svorce. Můžete je vidět na fotografii níže.
Svorka SRAM Matchmaker
  • Brzdy a řazení Shimano. V tomto případě Shimano navrhlo řazení tak, aby šlo dovnitř brzdy (dále směrem k představci). Experimentujte s umístěním kapátka na dálku, bude se to lišit značku od značky. S příchodem pohonů 1X většina lidí spouští dálkový ovladač na levé straně řídítka, aby si uvolnili palec pravé ruky pro řazení.
Umístění brzd Shimano

Pokud provozujete mišmaš dílů od různých výrobců, ovládací prvky nemusí do sebe v určité orientaci zapadnout, což může do určité míry určovat, jak je uspořádáte.

Šířka řídítek

Pokud jezdíte na horských kolech déle než několik let, pravděpodobně jste si všimli, že řídítka jsou stále širší. Proč? Širší řídítka vám poskytují větší pákový efekt a kontrolu. To znamená, že náraz předním kolem do nečekaného kořene nebo kamene je méně pravděpodobné, že vám vytrhne řídítka z rukou. Vzpomeňte si na Archimédův citát: „Dejte mi dostatečně dlouhou páku a opěrný bod, na který ji umístím, a já pohnu světem.“ Kdyby měl Archimedes karbonová řidítka ANVL Mandrel 800 mm, pravděpodobně by je měl.

760mm řídítka RaceFace Next a 800mm řídítka ANVL Mandrel

To neznamená, že nejširší řídítka 800 mm (31,5″) jsou pro vás to pravé. Při rozhodování o tom, jaká šířka pruhu je pro vás ta pravá, nebo zda snížit stávající pruhy (pamatujte, že je nemůžete znovu rozšířit), vstupuje do hry celá řada faktorů (pamatujte, že je nemůžete znovu rozšířit).

  • Rozpětí paží
  • Šířka vašich ramen
  • Kolik stromů je na stezkách, po kterých běžně jezdíte.
  • Jak dlouhý je váš stonek.

Vyšší lidé (6’+) a lidé s velmi širokými rameny nebo dlouhými pažemi mohou často běhat s 800mm tyčí a těžit z přidané stability, pokud se na místních stezkách často nenoří mezi stromy s pevným zářezem. Pak nebezpečí, že se při přiblížení plácnete rukou o strom, převažuje nad výhodami, které z toho mohou plynout. 760 mm nebo 30 palců je docela dobrá střední cesta a pohodlně pojme kohokoli od 5’4″ do 6′. Zde se můžete podívat na naši nabídku řídítek, jen se ujistěte, že víte, jakou velikost objímky představce potřebujete: 31,8 mm nebo 35 mm.

Tak tady to máte. (Spravedlivě) komplexní nastavení řídítek. Pamatujte, že osobní preference, předchozí návyky a výběr komponent mohou ovlivnit to, jak jsou vaše řidítka nastavena, takže pokud se vám to všechno zdá zdrcující, dejte vše do pohodlné polohy a odtud proveďte jen malé úpravy.

Tento článek (nebo jeho část) je převzat z externího zdroje. Je tedy slušností jej uvést.
https://www.fanatikbike.com/blogs/engage/how-to-set-up-your-mountain-bike-handlebars

Loading

Aktualizováno 24. 11. 2023 v 12:55:15

Sdílej tuto stránku: