Přeskočit na obsah

Mapa singletrailových center a bikeparků s flowtraily

V Česku v posledních letech hojně vznikají singletrailová centra a bikeparky s terénními stezkami pro horská kola, tzv. traily. Na webu TrailHunter.cz můžete najít přehlednou mapu se všemi trailcentry (použitá zde) a také videa, která vám jednotlivé lokality přímo ukážou. Kromě toho se zde také dozvíte další praktické informace pro bikery.

 klasické singletrailové centrum bez lanovky
bikepark/trailcentrum s lanovkou
 trailcentra ve vývoji


Dovolím si zde také citovat článek, který poblikoval Trailhunter na svém webu v prosinci 2018:

Nejlepší MTB traily v ČR na jednom místě

Traily pro horská kola nejsou jen nějakou „cyklostezkou v terénu“, která vás někam dovede. Cílem zde není nějaká pamětihodnost, ale samotná jízda po stezce.

Singltrek nebo singletrail?

Trailům se často říká singletraily, což je přesnější název poukazující na to, že se jedná o jednostopou stezku. V Česku se ale ujal i počeštěný název Singltrek, a to proto, že je zde tento název oficiálně zaregistrován. Poprvé byl užitý v názvu jednoho z nejstarších českých trailcenter – Singltreku pod Smrkem. A jeho tvůrci označení Singltrek nyní používají i pro stezky, které ve stejném stylu staví i v jiných lokalitách.

Vedle klasických trailových center, která jsou zpravidla v členitém terénu a všechny kopce si v nich musíte vyšlapat, vznikají nové lokality se singletraily také v lyžařských střediscích. Tam bikerům do kopce může pomoci lanovka.

Jako letní alternativa k lyžování vznikly v některých lyžařských střediscích bikeparky, což je ale trochu něco jiného. Ty nabídnou technicky náročné sjezdové tratě pro vyznavače downhillu. Trailcentra se zaměřují na traily, které jsou sjízdné i bez sjezdového kola a integrální přilby. Tratě nejsou tak strmé a mají více upravený povrch.

Hitem posledních let jsou tzv. flowtraily, což jsou singletraily s udusaným povrchem bez větších kamenů, kořenů či jiných nerovností. Zábavu na nich zajišťuje množství klopenek a terénních boulí, přičemž po většinu délky trailu je zajištěno mírné klesání.

Kde je nejlepší trail v Česku

Nejlepší singletrial nebo singletrailové centrum se těžko určuje. Záleží totiž na preferencích každého bikera. Pro techničtější ježdění jsou vhodné například Rychlebské stezky nebo Trutnov Trails, typické flowtraily najdete v Jedovnicích a s podporou lanovky pak na Klínovci. Nenáročné přírodní svezení nabízí třeba Trail of Life, naopak náročnější sjezdy ve stylu bikeparku najdete třeba v Koutech.

Sdílej tuto stránku: